среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy plot z Winylu na plot i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na plotki plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia z Winylu na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z kamieni różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z odłamków o niesymetrycznych układach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie Winylowe należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправка комментария