пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie podkreśli linii trawnika albo rabaty jak małe żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w przypadku potrzeby przesłania pobliskie domy oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie postawne a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic mocno nie podkreśli krawędzi trawnika albo kwietnika jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty często nie potrafią dobrze wzrastać w wyznaczonych terenach, niewielkie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu bądź zasłonią gołe wycinki gleby. Ładnie przycięty miniaturowy żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie względnie rosłe roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są dużo droższe aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go redukować, jednakże jego wariacje Fastigiata Robusta wolno zostawić sam jeden.Będzie błyskawicznie wschodził i oszczędzi kolumnowy kształt.

O ile wasz kącik jest nader ciemny, wskazane jest aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych gatunków maja zmianie o płowych ewentualnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu ekspresyjnego w słońcu, przecież nawet w śladzie liście zostają wystarczająco jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправка комментария