понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą i za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia plastykowe sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie gęstnieją. Sporo wdzięku maja tez takie żywe ploty, które prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także bujnie kwitną, niemniej jednak chcą także dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z Winylu zdołają być niezwykle smukłe, chociaż powinno się je cyklicznie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправка комментария